Drevostavba alebo murovaný dom?

Tepelné straty drevostavby sú veľmi nízke a nízka je aj spotreba energie na temperovanie stavby. Vyššia povrchová teplota stien prispieva k rýchlejšiemu dosiahnutiu tepelnej pohody, a preto spravidla môžeme drevostavbu vykurovať na nižšiu teplotu ako masívnu murovanú stavbu.

Drevostavby - nízkoenergetický spôsob bývania

Drevostavby sa vyznačujú nízkou energetickou náročnosťou. Drevená stena má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako murovaná stena rovnakej hrúbky. Pre rovnaké tepelnoizolačné vlastnosti stačí menšia hrúbka stien a obytný priestor je tak vo výsledku väčší ako pri murovanom dome pri rovnakej celkovej zastavanej ploche.

Drevostavba ponúka tieto výhody:

  • Rýchlosť výstavby - dom na kľúč vám firma postaví za krátku dobu - kompletný dom do mesiaca. Montované domy navyše nepotrebujú vymrznúť - ich steny neobsahujú vodu ako pri murovaných domov, ide o suchý spôsob výstavby a stavať možno aj v zime.
  • Priaznivá cena - oproti murovaným domom sú drevostavby na kľúč až o jednu tretinu lacnejšie.
  • Nízka váha (hmotnosť) stavby.
  • Dobré tepelnoizolačné vlastnosti - na drevostavby na kľúč sa používa tzv. minerálna vlna, ktorá vykazuje oproti iným izoláciám zaujímavé tepelnoizolačné vlastnosti, ale aj odolnosť proti hluku a požiaru.
drevostavba - nízkoenergetický dom