Drevodomy a ich systém výstavby

Plánujete stavbu rodinného domu a uvažujete o drevodome? Drevodomy sa u nás stávajú čím ďalej obľúbenejším spôsobom bývania. Montované domy v podobe drevodomu sú na nerozoznanie od bežnej murovanej stavby.

Drevodomy a ich systém výstavby

Montované domy sa drevodomom hovorí preto, že sa jednotlivé diely (steny, stropy, krovy) prevezú na miesto stavby, kde sa zmontujú dohromady, čím sa dosahuje rýchlosť výstavby. Drevodomy tiež podporujú ekológiu, drevo je stopercentne ekologický materiál a jeho spracovanie nezaťažuje prírodu, v interiéri vytvára príjemnú klímu a pôsobí dobre na ľudskú psychiku. Aj vďaka tomu sú drevodomy synonymom moderného bývania.

Montované drevodomy

Steny, stropy, podlahy aj strešné dosky takéhoto drevodomu sú vopred vyrobené v továrni a na stavbe potom počas krátkej doby zmontované. Najprv je pripravený nosný skelet, na ktorý sa neskôr montujú veľkoformátové panely. Pre výrobu panelov sa veľmi často využívajú (OSB) dosky. Pri stavbe sú potom na skelet namontované dve vrstvy dosiek, medzi ktoré sa uloží patričná tepelná izolácia.